Tvořeníčko2016/17

Experimenty na závěr

27. června 2017 v 22:14 | Káťa
Je tu zase konec školního roku, a tedy i poslední předprázdninová výtvarka.
Každý rok se snažím na poslední výtvarku přichytat nějaké tvořivé překvapení.
Tentokrát to byla dílna v duchu barevných experimentů a připomínala trochu mimi-tvoření co dělám s nejmenšími dětmi.
To ale starším výtvarníkům vůbec nevadilo a rádi se přidali i ti menší :).
Takže co jsme to tvořili?Přichystala jsem dětem kapací koutek, kde jsme kapali pomocí malých kapátek rozpuštěné potravinářské barvy na ubrousky.
Je to hodně jednoduchá technika, ale zaujme každého a usušené barevné ubrousky jdou pak využít pro další tvoření.
Moc pěkné jsou z nich třeba vystřihané tvary připevněné na okně.Další stolek byl ve znamení temperových barev.
U něj jsme si ukázali, že temperami nemusíme malovat jen štětcem nějaký obrázek, ale že s nimi jde i pěkně řádit.
A tak jsem dětem na malování přichystala houbičky, špachtle, molitanová písmenka, kartáčky gázové tamponky a také plastové karty pomocí nichž se dají barvy krásně roztírat.Hitem pak byly i kuličky, kterýma jsme malovali v krabici.A na závěr tu byl i stolek s fénem a voskovými barvami.
Ty jsme totiž pomocí horkého vzduchu rozehřívali a nechávali rozstřikovat po papíře čím vznikali opravdu zajímavá díla.


Děti tohle řádění opravdu moc bavilo a užily si poslední tvoření opravdu do syta.
Posuďte sami, jak originální díla v dnešní dílně vznikla, a to jsem vám jich stihla vyfotit jen opravdu malý vzorek.
Každý si dnes domu odnášel totiž pěknou hromádku výtvorů!

Přeji vám moc hezké a tvořivé prázdniny a doufám, že jsem vás něčím, alespoň trochu inspirovala.

Koláž z myšlenek

13. června 2017 v 21:55 | Káťa

Dnes proběhla už předposlední výtvarka, za týden se mi výtvarníci z valné většiny rozprchnou na školu v přírodě, a tak se uvidíme až za čtrnáct dní při závěrečné barevné laboratoři :-), ale o tom až příště.

Dneska jsme se pustili nejspíš do první výtvarkové koláže. I když si ze začátku děti myslely, že říkám, že budou dnes dělat "koláč, guláš anebo taky pláž", tak jsme si nakonec vše vyjasnili :-) a co je koláž náležitě vysvětlili.
Pomocí koláže jsme vytvářeli účes. Nebyl to jen tak ledajaký účes, ale účes z myšlenek a přání. Účes z toho, o čem ztvárněná osoba nejspíš hodně přemýšlí.

Pro ty, co si netroufli obličej namalovat jsem i nějaký ten "ksichtík" předpřichystala a pak již bylo všechno jen a jen na dětech. Časopisů jsme měli přichystanou pěknou kupku, a tak bylo z čeho vybírat. Myšlenek tak přibývalo, jak hub po dešti.


No posuďte sami!

Duha

6. června 2017 v 21:11 | Káťa

Dnešní den byl plný sluníčka, ale nakonec jsme se dočkali i pořádného deště. V jednu chvíli dokonce i svítilo slunce a zároveň pršelo. Čas na duhu byl jako podle příručky! No a zrovna na dnešek byla i duha jako téma tvoření v plánu.

Vytvářeli jsme ji pomocí barevného písku a lepidla. Klasický postup, co už určitě všichni moc dobře znáte. Stačí papír na něj lepidlo - nasypat vybranou barvu - oklepat co přebývá a zase znova, dokud není dílo hotovo. Jako obláčky jsme použili jednoduše vatu. A důkaz, že tato technika tvoření je u dětí snad všeho věku opravdu oblíbená je to, že si někteří ještě vysypali i krásné obrázky.


Tak tvoření zdar a letnímu počasí také!

Zvířena

30. května 2017 v 21:39 | Káťa

Zvířectvo všeho druhu, to bylo dnešní téma tvoření. Původní plán byl zvířátka z plat od vajec jako tady, tady nebo tady (je toho prostě plný pinterest), ale nakonec jsem nechala dětem hodně volnou ruku a vznikla zvířena mnoha tvarů. Některá podle vytisknuté inspirace jiná jen a jen podle hlavy. Některá smontovatelná jiná trochu hůře :-), ale zaujetí tvorbou na 120%.

Na moři

24. května 2017 v 10:42 | Káťa

Léto už se blíží a my už se těšíme na dovolenou nejlépe někde u moře. No a když už jsme u toho snění tak si rovnou představte, jak se na tom moři vzdouvají vlny a plaví se po něm obrovský koráb.
Tak přesně to bylo dnes u nás v centru. K nám totiž dorazilo škunerů rovnou několik a byli mezi nimi i piráti.
Postup tvoření tu už jednou byl, jen místo pirátů tenkrát dorazily ryby. Včera měly děti práci těžší o to, že se s lodí musely více poprat samy a nedostaly přichystané omalovánky.
Poradily si s tím opravdu statečně a výsledek je opět moc povedený.

Co to asi bude?

23. května 2017 v 12:55 | Káťa

Venku je nádherně, a tak jsem se rozhodla, že mimi výtvarka bude do prázdnin poslední. Ale dnes jsme si ve skromném počtu zatvořit zvládli.
Byla to opravdu rychlovka. Dětem jsem dopředu nakreslila na čtvrtku obrázky. Nebyly to jen tak obyčejné obrázky, protože jsem je kreslila bílou svíčkou na bílý papír.
Pak už stačilo trochu potravinářských barev rozdělaných ve vodě a pátrání po tom co se na papíře skrývá mohlo začít. :o)
A kdybyste se do toho chtěli s prckama také pustit, tak můžu doporučit nerozlívající kelímky. Dost usnadní život! :o)

Africká paráda

16. května 2017 v 21:57 | Káťa
Venku se sice opravdu oteplilo a konečně jsme si začali pořádně užívat jara, ale v centru jsme dnes vytvořili podnebí přímo africké.
Vyráběli jsme africké šperky, přesněji řečeno náhrdelníky.
Materiál sice nebyl příliš původní a místo drobných korálků jsme použili papírové tácky a tempery.
Ale výsledek byl plný barev a vzorů přesně tak, jak to africké ženy rády. No řekněte sami.

Razítka

10. května 2017 v 8:18 | Káťa


Razítkování je činnost, která baví snad všechny děti. Ale jak je teprve začne bavit, když si vyrobí vlastní razítka.
My jsme se do toho na tvoření pustili a byla to opravdu zábava.
Měla jsem to štěstí, že jsem se dostala k plné krabici vyřazených razítek (už bez matric) a tak jsme si mohli vyrobit razítka opravdu stylová. Ale stejně dobře by vám určitě posloužily i obyčejné dřevěné kostky, či odřezky.
Na matrici jsme využili "pěnový papír" mosgummi (dá se koupit v papírnictví).
Nejprve si děti obkreslily tvar razítka na kus papíru a vymyslely si návrh. Důležité je si uvědomit, že razítka jsou stranově převrácená a pokud, chcete razítkovat text je nutné psát opačně.
Pak jsme si vystřihly tvar z mosgummi. Buď jsme do mosgumi vyrývali pomocí propisky (chce to pořádně zatlačit, a i několikrát obtáhnout) anebo jsme obrázky či nápisy z mosgummi vystříhali.
Pak už jen stačilo vše nalepit na základnu. Na to jsme použili Herkules.
A pak už jen hurá razítkovat.

Motýli

9. května 2017 v 14:46 | Káťa

Je teprve odpoledne a my už máme dnes jednu výtvarku za sebou. Tvořili jsme totiž opět na dopolední dílničce pro nejmenší.
A dokonce jsme vyrobili moc hezký výrobek.
Dělali jsme krásného motýla, a to pomocí obtiskování.
Motýli jsem dětem vystřihla dopředu. Ony pak měly za úkol jen barvit. Na to jsme využili tempery. Já vybrala ty z Ikea, co mají úzkou špičku a jde s nimi malovat rovnou z lahvičky.
Děti pokapaly a popatlaly jen jednu polovinu motýla a pak přišlo na řadu "kouzlo" při kterém jsme obě poloviny k sobě přitiskli, a tak je obtiskli.
Výsledek je pak moc hezký a určitě si zaslouží nějaké čestné místo k vystavení.

Papírová zahrádka

2. května 2017 v 21:37 | Káťa

Je tu květen a venku vše kvete! Jak jinak také, že?!
My jsme se nechali inspirovat a vyrobili si rozkvetlou zahrádku také. Jenže ta naše je papírová.
Místo záhonu je kus kartónu od vajíček a papírové květy jsou na stoncích z brček. To však na kráse naší zahrádky neubírá. Také se zahradníci pěkně činili a jejich hlavičky se pěkně zapotili, než se jim podařilo správě poskládat kus papíru, tak aby z něj vykvetla květina na jedno stříhnutí ;-).
Nakonec rozkvetla zahrádka všem a moc pěkně.
 
 

Reklama