Nuny tvoří

Lavička

4. října 2017 v 14:45 | Káťa

Nuny v létě konečně dodělal terasu před domem (trvalo to jen pět let).
Tak jsem si hned objednala na ní i lavičku.
Takovou tu na "sousedské posezení".
Je to totiž severní strana, a i v parném létě je na ní příjemně.
A také když chci sledovat co ta má robátka venku tropí (teda hlavě Bety, na kluky bych z lavičky nedohlídla) tak je to skvělá pozorovatelna.
Nunyho práce se dřevem baví očividně více než dláždění, tak lavička byla hotová do dvou týdnů od zasednutí za "rýsovací prkno".
Krása co? Sluší jí to tam!

Pracovní stůl

20. února 2017 v 13:22 | KáťaKuba a Nuny vyrazili včera lyžovat a my zbylí jsme se pustili do úklidu v herně.
Bylo to po hooodně dlouhé době, ale nakonec se dílo podařilo.
Takže jsme vám mohli i vyfotit nový a vlastně i první pracovní stůl pro kluky.
Dělal ho Nuny ze smrkové desky.
Nemá nohy, je přišroubovaný do polic a ke zdi a čeká na svou židli.
Nalakovali jsme ho lakem na podlahy tak snad i něco vydrží.
Zatím je myšlen jako pracovní plocha hlavně na stavění z lega.
To, aby trochu ubylo pidi-kostiček na zemi a mohlo se dílo nechat chvilku rozložené a Bety do něj rovnou neskočila se svou destruktivní tvořivostí.

Bunkr

3. října 2016 v 10:02 | Káťa

Včera byl den architektury a konaly se různé exkurze a prohlídky. Dneska tu mám jednu exkurzy z naší zahrady.

Toto je hlavní Nunyho tvorba letošního léta. Párkrát jsem se už o něm zmínila, ale pořád nějak nedošlo na pořádnou prezentaci. Tak tady je.

Můžete obhlížet zvenčí a obdivovat jeho tvar ne náhodou připomínající posed. Parádní klouzačka, po které jste v mžiku venku je dokonce opatřená posuvnými dveřmi. A na oknech jsou i okenice, protože zavřít se do bunkru je nutná nutnost.


Ale jaká by to byla exkurze, kdybychom neotevřeli brány a nepustili vás i dovnitř.
Vybavení je na bunkr docela obstojné. Vyřazená postýlka z Okenské školky slouží k sezení i k odpočinku. Na poklady tu máme vojenský kufr po mém dědovi a krabice od plenek plná "stříleček" tu má také své čestné místo. Když se tohle všechno vystěhuje ven a nanosí se matrace a spacáky, tak se tu kluci i vyspí :o).


Výhled také stojí za to. Přes klouzačku je vidět rovnou do zahrady a dvěma okny je krásný přehled o dění na ulici.

A abych nezapomněla, bunkr je dokonce vybaven vlastním zdrojem elektrické energie. Má totiž solární panel, který je napojen na baterii, a tak se dá uvnitř svítit a dokonce tu je i nabíječka na můj starý telefon, který mají kluci jako foťák a přehrávač hudby :o)Takže když je hezky, tak to u nás vypadá i takto. :o)

Bunkr bude

7. dubna 2016 v 20:02 | Káťa

Hlavní dílo posledních dní.
"Táto, udělej mi bunkr" tak tahle nějak to začalo.
Pak se chvíli malovalo a vymýšlelo.
Teď, za asistence snad všech dětí z okolí, finišujeme.
Něco mezi bunkrem, posedem, rozhlednou a tvrzí.
Do týdne bude snad vše hotovo a proběhne oficiální kolaudace.
I když kolaudujeme průběžně a ten rachot u nás na zahradě to dost dokazuje.
Ani jsem si neuvědomovala, kolik dětí v té naší sousedské bandě je. :o)

Jak na kormidlo a páku pohonu

11. května 2014 v 23:11 | Nuny
Tak si představte, že jsem dostal email, zda bych nemohl trochu rozepsat výrobu kormidla pro kluky do domečku. Udělal jsem proto pár fotek, na kterých krátce popíšu jak na to.

1) Kormidlo

Kormidlo jsem vyrobil ze smrkové spárovky 18mm, kterou jsem koupil někde v Hornbachu. Nejdříve jsem vyřízl dva kruhy o průměru 100mm a pak dvě mezikruží o průměru 280mm. Kvůli pevnosti jsem je slepil tak, aby orientace vláken ve spárovce byly na sebo o kolmo orientovány.


Jako madla jsem použil smrkovou kulatinu o průměru 18mm a nařezal jsem ji na šest ca. 160mm dlouhých kusů. Nejtěžší věc bez pořádného vybavení byla asi svrtat oba slepéné kusy souose po 60° dohromady? Použijsem na to provizorní vrtací přípravek vyrobený z prkna a několika hřebíků, pomocí kterých jsem fixoval kolmost vrtačky vůci kruhům. (bohužel od přípravku nemám žádnou fotku)


Pro ozdobení kormidla jsem použil sedlářské hřebíky a uzavřenou matici pro finální smontování.
Matici jsem zajistil malým šroubkem do dřeva se zápustnou hlavou.


Celé kormidlo drží na stejné kulatině 18mm, která je zalepena do dřevěného kolečka. To je pak na zdi přimontováno na třech hmoždinkách. Aby kormidlo nebylo úplně na zdi a děti si neodřely ruce, použil jsem ještě jedno distanční kolečko a filcovou podložku. Podložka je tam proto, aby tření při otáčení bylo rovnoměrné.


2) Páka pohonu

Páka pohonu je vyrobena ze smrkového prkna o tloušťce 18mm. Nejdříve jsem vyříznul dvě kolečka o průměru 160mm a taky samotnou páku.


Spodní a horní kolečko je svrtáno dohromaty na třech místech. Dvě díry (8-10mm) jsou pro dřevěné kolíky a na horním kolečku nejsou skrz. Do spodního kolečka jsem dal zezadu vratový šroub, a pak jsem ho přišrouboval na dvě hmoždinky na zeď. Pro vytvoření popisů na horním kolečků jsem použil odporovou páječku. Rukojeť na páce jsem vysoustruži ve vrtačce pomocí dláta.


Horní kolečko vypadá asi takto a matice na obrázku slouží pro celkové stažení. Opět je dobré pro zrovnoměrnění tření vložit mezi páku a horní kolečko filzovou podložku.


Na závěr přidávám fotku, co jsem použil za nářadí:
- frézku na dřevo pro úpravu hran
- vrtačku ve stojánku
- kopinaté vrtáky, nebo vrtáky do dřeva (pr. 10,18) - podle použitých kulatin
- svorky pro lepení
- lepidlo na dřevo
- tužka, pravítko, kružítko, smirkovou houbičku
- kmitací pilu a pilový list na rádiusy
- odporová hrotová páječka na popisy (není na fotce)


A to je asi všechno. Doufám, že tento návod trochu pomůže.

Nuny

Šroubujeme

17. ledna 2014 v 9:38 | Káťa

Nunyho slavná polička dostala svou třešničku na dortu. Nuny totiž dostal od Ježíška vysněný závitník na dřevěný závit. No řekněte, není to krása… Je!Jen když přijdete na návštěvu, prosím očima fixujte poličku a ať vás ani náhodou nenapadne padnout okem pod ní!!!

Budujeme

15. ledna 2014 v 15:28 | Káťa

Mám pocit, že leden je nejlepší měsíc pro budování a vylepšování bydlení. I letos jsme se do toho pustili.

Tady mate jen takové malé nalákání. Co to je ukážu, až bude hotovo.

Já teď natírám a pak už jenom nainstalovat naaranžovat a hotovo.

Musím říci, že Nuny je prostě dobrej! Ani jsem nečekala, že to půjde tak rychle.

Sen každé Barbie...:-)

4. ledna 2014 v 8:51 | Káťa
Tři králové jsou už za kopcem, dárky dávno u svých majitelů a Ježíšek si vzal dovolenou. Nastal čas se pochlubit tím, čím jsme letos Ježíškovi vypomohli.


Jako první tu je naše společné dílo s Nunym. Je to sen každé Barbie a Kena. Neteře letos totiž našly pod stromečkem své první Barbie a tak jsme nemohli dopustit, aby to byly hned bezdomovci. Teď mají svou poličku stylově zařízenou.

Nuny jak jinak než že vyrobil a taky vymyslel nábytek a já se postarala o šičí část věci. Vše je samozdřemě v růžovém provedení. Peřinky ze saténu, křesílka z překližky a postýlky z masivu.
Ó jé.... kdo by je nebral. :)

Stodola

18. listopadu 2013 v 22:24 | Nuny

Tak tu máme zase listopad, a to s sebou přináší jednak špatné počasí, tak i relativně hodně času na nějakou tu rukodělnou drobotinu ze dřeva.
Všechno začalo tak, že jsem se bavil se švagrem o hračkách na vánoce a přitom jsem se nadchl do jednoho obrázku na internetu, kde byla taková plastová skládací farmářská stodola v americkém stylu pro malá zvířátka. Když jsem se pak zeptal Máti, jestli by něco takového chtěl, tak řekl, že jo, ale že se do ní musí vejít LEGO-traktor s valníkem, a že zvířátka mohou zůstat venku. (Nutno uvést na pravou míru, že zatím žádné stejně nemá. - Snad si napíše mladému panu J.)


Ale zpátky ke stodole. Celou jsem ji vyrobil z překližky 5mm, kterou jsem už měl nějaký čas pod postelí, a kterou jsem koupil přesně pro tyhle příležitosti. Panty u vrat jsou z malých hřebíčků a panty na střeše jsem koupil v jednom mně oblíbeném provaznictví na Florenci v Praze. Na závěr musím ještě přiznat, že přední fasáda musela být několikrát natřená, protože ten pacholek Kuba mi ji parádně před nafocením počmáral fixou. Ale už jsme si to vyřikali,teda vyžvatlali.

Tak, a to je pro dnešek vše milí zlatí. Bohužel se musím s dalšími výrobky momentálně zase odmlčet a počkat, až co přinese 24. prosince mladej pan J.

Takže, zdar!
Nuny

Polička

12. září 2013 v 10:15 | Káťa

Chtěla jsem jí a tak jí mám.
Chěla jsem poličku nad gauč. Obraz od bráchy co tam visel tam moc nepasoval ,ale holou zeď jsem taky nechtěla. Tak jsem si vymyslela poličku. Původní představa byla jiná, ale pak jsem na pinterestu objevila tuhle a tak ji Nuny vyrobil a vylepšil. Bez jediného šroubku jen kolíčky a lepení. (Jo, a ta zarážka na knížky prý taky bude.)
Já jsem poličku natřela šedou lazurou a teď chystám novou sadu poštářků. Dokonce jsem si i natiskla látky, ale o tom zas někdy jindy.
 
 

Reklama