Leden 2017

Modelování

31. ledna 2017 v 13:14 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Po čtrnácti dnech je tu opět mimi tvoření.
Tentokráte jsme roli velkého papíru nechali stát v koutě a pustili se do modelování.
Místo modelíny jsme používali domácí samo tvrdnoucí hmotu, kterou jsem už vyzkoušela na vánoční tvoření. Dělala jsem z ní ozdoby na dotvoření i jen tak bíle na naše věnce (tady a tady)
Takhle hmota se mi zdá super i pro tvoření s dětmi.

Vyrobit si ji není nic těžkého:
Stačívá vám 2 díly jedlé sody, 1 díl kukuřičného škrobu a díl vody.
Všechno vylijete/nasypete na pánvičku a prohříváte tak dlouho, než je z toho modelína.
Jde použít i potravinářské barvy a modelínu si obarvit.
Když je hotovo zabalím hmotu do fólie a nechám vychladnout.

Děti si z ní pak vykrajovaly, matlaly, válely a nejvíc je asi zaujalo zamačkávat do ní korálky.


Starší si i vytvořili vlastní výrobek, který pak můžete prostě jen nechat zaschnout.
Na zaschlou hmotu jde pak malovat vodovkami, temperami, ale i pastelkami. Takže se dá s ní užít zábava hned dvakrát :o)!

Tak co ukecala jsem vás a pustíte se do toho taky?

Sama doma

19. ledna 2017 v 14:55 | Káťa |  Káťa tvoří


Když mám chuť a čas se trošičku flákat, ráda čtu jiné blogy.
Mám ráda takové ty, co jsou tak trochu o všem, takové ty deníkové. Je tam bydlení, rodina, výlety, tvoření… a tak.
Co mě, ale vždycky nejvíc fascinuje, jak mají doma uklizeno.
Nejsem naivní. Je mi jasné, že nefotí svou kuchyň po tom, co právě dodělali vepřo knedlo zelo, nebo obývák, když se tu právě prohnalo stádo dětí, ale i tak.
Já mám pocit, že mi nejde (neumím/nemám trpělivost) doma uklidit tak důkladně, abych takového vzhledu dosáhla, byť jen na tu pidichvíli, aby se to dalo zachytit na fotku.
Takže když fotím něco z našeho domu, tak většinou nemůžu foťákem pohnout ani o milimetr vedle, jinak bych se dost prozradila, jaký čurbes u nás je ;-).
Přesto jsem pár koutů včera zvěčnila.
Já jsem totiž byla sama doma celé odpoledne!!! :o)
Děti byly u kamarádky a já místo plavání zůstala doma a užila si klidu (Mám totiž rýmičku).
Uvařila jsem si kafíčko do nejhrníčku od Ježíška a dala si muffin z červené řepy a čokolády (co původně měl být koláč) a na chvíli jsem si jen tak sedla a nic nemusela.
A pak jsem se přesunula k šicímu sroji a šila a šila a šila……obaly na kartičky pro kamarádku.

PS.: Kdybyste chtěli vědět něco tom jak na angličtinu s dětmi, tak poslouchejte dnes večer rádio Junior ve 21:15.

PS.: A kdybyste pak někdo zatoužil po online kurzu, tak sleva z mého blogu stále platí!!!!

Automalba

18. ledna 2017 v 9:25 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17


A ještě jedno tvoření bylo. To pro prcky! Opět jsme vytáhli velký papír a tempery. Tentokrát jsme místo bramborových tiskátek používali kromě štětců i autíčka a míčky. Ale ti nejmenší malovali nejvíc celým svým tělem :o)

Když mrzne

17. ledna 2017 v 21:38 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Opět je tu úterní výtvarkování. Venku je zima jako už dlouho a my jsme se pustili do výroby čepic a šál. Co taky jiného? Docela jsem se pobavila, když mi včera Kubík oznámil, že ve školce teď vyráběli čepice a rukavice a školačky druhačky měli k tomu i bundy :o).

My jsme dělali čepice a šály inkoustové. Takže jsme si hráli s inkoustem a teď všichni vypadáme jako Šmoulové. Inkoust jsme nejen obyčejně roztírali, ale také jsme zkoušeli, jak se rozpíjí na mokrém papíře a jaké obrazce vytváří, když loužičky inkoustu po papíře stékají.
Když inkoust zaschl, přišel na řadu zmizík, kterým jsme zimní garderobu vyzdobili. Jako třešnička na dortu byly třásně z vlny a bylo hotovo.
Nejkrásnější čepice a šály široko daleko!!!

Trojboj 3/3

16. ledna 2017 v 8:32 | Káťa |  Káťa tvoří

Tahle kráska je pro moji mamku. Ta jediná si vlastně od Ježíška tašku přála. Chtěla něco na každodenní nošení, kam se jí vejde peněženka, deštník, občas nějaké desky a i svačina.
Takovou, co se dá nosit, jak se dnes říká "cros body". Nejprve jsem se i snažila nějakou vybrat v obchodě, v cenově přiměřené relaci jsem se dost nechytala. No chápejte, kabelku s lesklými zipy, druky a jinými podivnými ozdůbky, to není nic pro nás ;-).
Nakonec jsem se rozhodla i jí ušít.
Jako látku jsem vybrala své staré kalhoty, a jsem nadšená a mamka myslím také, protože s ní hned druhý den vyrazila do města.
Ty kalhoty byla stejně koupě stolení. Koupila jsem je ve výprodeji za 50,-. Nejprve je nosila do práce, pak na doma (byly nejen hezké, ale i pohodlné), pak jsem z nich ušila zajíce a kosmetické taštičky, teď tuto kabelku a ještě malý kousíček zbývá…:-)
A tím končí můj vánoční kabelkový trojboj a příště už zase výtvarka.

Trojboj 2/3

13. ledna 2017 v 8:18 | Káťa |  Káťa tvoří

Tenhle kousek, je pro Nunyho mamku.
Když jsem tuhle látku viděla, tak mi bylo hned jasné, že z ní musím udělat právě pro ní kabelku.
Nějak mi to prostě pasovalo dohromady.
A dovnitř přistála peříčková látka, tu jsem kdysi sama natiskla a poslední kousek čekal na své místo. Myslím, že tady ho našel dokonale. Moc mě ta taška baví a látka jak by smet. Mám tu ještě pěkný kus, tak jsem zvědavá, co zní ještě vymyslím.
V podělí budeme finišovat jedním také dost fajnovým kouskem!

Trojboj 1/3

12. ledna 2017 v 8:59 | Káťa |  Káťa tvoří


Přichystala jsem si pro vás kabelkový trojboj. To abych se pochlubila, co jsem stihla na Vánoce nachystat. A věřte, moc jsem tomu nevěřila, že je ušiju.
Tahle je pro tetu, už si na ní kdysi myslela, jen já neměla nějak elán se do ní pustit. No ale, když Vánoce, tak Vánoce a kabelka je nakonec na světě.
Podobnou jsem si už šila na kočárek (KUK), jen tahle je menší a nemá karabinky pro připevnění na kočárek, ty by teta opravdu nevyužila :-). Za to má zip místo magnetů, což se ve městě hodí asi víc.
A zítra se můžete těšit na další kousek, alespoň si odpočineme od výtvarkování :-). Mám pocit, že poslední dobou nestíhám o ničem jiném psát.

Dům

10. ledna 2017 v 21:48 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Téma dnešní výtvarky bylo takové vzpomínkové. Dělali jsme domky z papírových pytlíků a ty už jednou proběhly jen ne v zimní verzi.
Psát návod není potřeba, jelikož TADY jsem ho už jednou sepisovala.


Je to sranda dívat se na článek psaný více jak před třemi lety. Jak se změnily děti a i jak se změnil blog :o). Ale to zaujetí pro práci je stejné a radost z výsledku také.Jo a pro upřesnění Máťův dům není, jelikož se mu tvořit nechtělo, ale tvořil Kuba a jeho dům má střechu černou :o) a Ája má střechu červenou a Eliška se tentokráte držela tématu a má střechu také červenou. :o) to jen pro úplnost. (Ale že nám ty děti vyrostly! Ach jo!)

Štědrý večer

5. ledna 2017 v 8:34 | Káťa |  Naše dítka i dítka spřízněná


Štědrý den je sice už pryč, ale ne ještě tak daleko, abych se s vámi nemohla podělit s naší sváteční náladou a trochu se pochlubit, co bylo pod stromečkem.
Letos byl Ježíšek štědrý hlavně co se týče dětské literatury :o). Takže kluci kromě vytouženého LEGA našli pod stromečkem knížky. Také to pak hodnotili slovy "zase knížka", ale myslím, že se jim nakonec líbí a určitě u nich strávíme nespočet večerů.

Já dětské knížky většinou vybírám, nejen podle obsahu, ale také podle ilustrací. Ošklivé obrázky prostě nemám ráda!!! V dnešní době existuje spousta krásných knih a já bych nejradši všechny měla doma, a tak musím krotit své nadšení a opravdu vybírám jen to, co by se mohlo líbit i mým dětem.

A takto to letos dopadlo:


ZÁCHRANÁŘSKÉ STROJE - to je něco pro Kubu, máme doma ze stejné edice už jednu knihu a Kubík v ní rád večer před spaní lehává a "čte" zkoumá co je pod okýnky (text už si dost pamatuje). No znáte to, auta, stroje, letadla to musí být.


POHÁDKY O NEZBEDNÝCH MAŠINKÁCH - je také Kubíka. Vláčky, to on rád. Jsou to spíše současné pohádky, a tak tam má strojvůdce mobil, ale přesto si rád pokecá se svou oblíbenou výhybkou. :o)


THIS IS THE WAY TO THE MOON - je kniha od Miroslava Šaška, který je teď dost v kurzu ;-). Je jich už hromada přeložená do češtiny, ale To je Londýn nebo To je Paříž by kluky asi moc nezaujaly (ty by byly zatím opravdu jen pro mě). Rakety, to je jiná, a že je anglicky jim nevadí ;-). No a my se s tím snad nějak popereme, je to nakonec knížka dětská a text není moc složitý.


STŘAPÁČEK - tu jsem vybrala i pro sebe :o). Knížka je anglicko-česká. Má jednoduchý příběh o klukovi, co se nechtěl česat. Titulní strana je 3D a uvnitř jsou opravdu nádherné ilustrace.


HRAVOUKA - docela nová kniha o myšce co se rozhodla napsat encyklopedii o přírodě kolem ní. Je moc pěkně zpracovaná a také už jí po večerech pročítáme místo pohádky před spaním. Kluci vypráví co znají a Nuny předčítá to, co kolikrát neznáme ani mi :o).


ATLAS VESMÍRU PRO DĚTI - je další z řady "zkoumacích knih", je moc krásně ilustrovaná jen trošičku nešikovná na otáčení stránek, jsou totiž skládací. O to je ale zase zajímavější jí číst. Najdete tam od všeho trochu. Planety, vznik vesmíru, vesmírná plavidla….a ještě ktomu je mooc pěkná.


MAPY - je nádherný ilustrovaný atlas světa, a já se už moc těším, až u něj budeme sedávat a zkoumat různé země. Máťu nadchl hned u stromečku, hrají si totiž dost často na piráty a ti mapy opravdu potřebují.

Tak to je až na jedno Betynky leporelo vše o dětských vánočních knihách.
Doufám, že jsem vás trochu inspirovala.

Silvestr

4. ledna 2017 v 8:12 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Úterní odpoledne opět patřilo větším výtvarníkům. Malovali jsme obrázek, jako takovou vzpomínku na Silvestra a ohňostroj.

Na tvoření jsme použili bílou a černou čtvrtku, voskovky, vodovky, lepidlo a žlutý papír.

Nejprve jsme kreslili voskovkami ohňostroj (chce to na to trochu přitlačit, ať jsou barvy syté a na papíře je silná vrstva vosku), pak přišla na řadu vodovková tma. Než barvy zaschly, vystřihli jsme z černé čtvrtky siluetu města a na ní nalepili žlutá rozsvícená okna. Na závěr stačí už jen přilepit město na papír s ohňostrojem a dílo je hotovo.


Není to nádhera?!?