Listopad 2016

Nultý

30. listopadu 2016 v 11:47 | Káťa |  Bydlení

Zítra se otevřou první okénka adventních kalendářů a už budeme opravdu odpočítávat dny do Vánoc.
Já jsem první adventní kousek vybalila už dnes. Můj Andělský adventní kalendář (který jsem si nechala nadělit k svátku) má totiž nultého anděla. Je to Viola od Eriky Čičmanové a prý připomíná že je čas zdobení. Tak já také zdobím.
Viola má domeček ve věnci z březového proutí a břečťanu a je ozdobený ozdobami z domácí rychleschnoucí hmoty. (Recept je jednoduchý - jeden díl kukuřičného škrobu, dva díly jedlé sody a jeden díl vody. Nalít na pánev a prohřát až je z toho taková modelína. Pak už si můžete hrát podle libosti. Vykrájené tvary schly asi tři dny. Jdou i pomalovat barvami nebo pastelkami. Jo kdyby jste chtěli dírku na provázek, tak nejlépe se dělá brčkem a prosím hned pro vykrájení. )
Další výzdobu ještě ukážu hned jak bude čas a nebo bude dodělaná ;o).

Krásný adventní čas všem!!!


První předvánoční

29. listopadu 2016 v 21:30 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17
Hlavní protagonisty na dnešním tvoření najdete v každé koupelně. Dnes byli totiž naším pracovním nástrojem "uchošťourové". Malovali jsem totiž vánoční přáníčka a místo štětce jsme použili právě ty. Pomocí "uchošťoura" (teď opravdu nevymyslím jak se to řekne normálně :o) jsem vyputíkovávali vánoční stromečky, ale také hvězdy, anděla a jiné vánoční motivy na vánočních přáních.

Návod myslím, že netřeba. Tak jen pro úplnost, malovali jsme temperovými barvami a na klasickou čtvrtku. Nejprve si děti předkreslily (těm menším jsme předkreslovali my) co budou puntíkovat a pak už jen tečka vedle tečky. Tahle technika děti opravdu baví a zvládne je i ten nejmenší tvořílek. Také to není porvé co jsme s nimi tvořili.
Pro ty, co už nechtěli vytečkovávat, jsem na pinterestu objevila tyto krásné a super rychlé vločky z ruliček od toaletního papíru.

Tak co inspirovali jsme vás? Pustíte se také do něčeho?

Podzimní deštík

22. listopadu 2016 v 21:15 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17Podzimní deštík nebo už zimní přeháňka? Dnes každopádně u nás pršel krásný duhový déšť.
Vyzkoušeli jsme si totiž novou techniku, kterou jsme si vyrobili parádní duhový papír.

A jak že jsme to dělali? Nic těžkého, stačí jen čtvrtka, voskovky, struhadlo, žehlička a pečící papír.

Voskovky jsme nastrouhali na čtvrtku a pak přes pečící papír přežehlili. A čáry máry fuk kouzlo je hotové.

Z duhového papíru jsme si vystříhali kapky a na druhou čtvrtku jsme namalovali a vystřihli mráček. Pomocí děrovačky jsme vyrazili dírky, přivázali nitky a hotovo šmitec.

A teď pod čarou pro ty, co si to budou chtít zkusit ve větším kolektivu, protože jak tuto hodinu zorganizovat mi trvalo snad déle než samotná realizace výrobku.
Rozdala jsem všem po dvou čtvrtkách, na první měli za úkol namalovat mrak (měli jsme šablony), vyříhnout a vybarvit dle libosti, na druhou si obkreslili opět podle šablony kapky.

Mezitím co děti malovaly zvala jsem si je po dvou ke stolku, kde strouhaly voskovky a zažehlovaly. Tím se nám celkem podařilo nezaneřádit voskovkami celou hernu a nikdo se nespálil o žehličku. Jen jednomu strouhnutí jsme se neubránili.
Jediné, co pak dost zdržovalo práci byl omezený počet děrovaček a také přivazování kapek na mráček. Ne každý předškolák umí uvázat uzel na tenčí nitce, a ne každý školák jich má trpělivost navázat několik.
Ale nakonec to dopadlo dobře ne?!!!

Bety měla svátek

21. listopadu 2016 v 12:31 | Káťa |  Káťa tvoří


Bety měla v sobotu svátek. No, a protože je to naše velká chůvička, co vzorně chová a šmudlá každého plyšáka, ušila jsem jí panenku.
Měla jsem ji v hlavě už dlouho. Tedy nejen její podobu, ale hlavně to, že bude oblékací. Zatím má jen zavinovací sukničku na suchý zip, ale jak Betynka poroste mám v plánu jí došít různé oblečky na jiné způsoby zapínání. No prostě do budoucna by to měla být taková didaktická panenka.
Betynce se moc líbí a já mám radost. I tu sukýnku zkouší svlékat a oblékat.

Ježci jdou na kutě

15. listopadu 2016 v 21:11 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Pro letošek jsme asi už naposledy využili podzimního pokladu, tedy barevného listí. Tentokrát sice ne jako hlavní výrobní materiál, ale jen jako taková třešnička na dortu, ale i tak své místo mělo.
Vyráběli jsme totiž ježky, co nám ještě přišli popřát dobrou noc, než definitivně zalezou do své hromádky spadaného listí a suché trávy, aby tam přečkali zimu.
Na jejich výrobu stačil jen jeden arch barevného papíru, kousek čtvrtky, lepidlo, nůžky a pastelky.
Metodou pokus a omyl jsem si vyrobila šablonu na ježčí čumáček, kterou si pak děti obkreslily na čtvrtku a vystřihly. Pak už jen záleželo na vkusu každého, jak si čumáček vybarvil a domaloval.
Bodliny jsou z obyčejného barevného papíru, který jsme poskládali po delší straně do harmoniky a v polovině slepili. Konec už slepené harmoniky jsme ze šikma sestřihli, aby vznikl zubatý okraj jako bodliny. Pak už stačí bodliny roztáhnou jako vějíř a přilepit k nim za uši přeložený čumáček.
Aby byl ježek podzimní, ozdobili jsme ho právě tím zmiňovaným spadaným listím, sušenými rostlinami a trávou. Takže teď ti naši ježurové vypadají jako že opravdu na nás vykoukli ze svého pelíšku, a ještě jim listí zůstalo na bodlinách.

Přízové stromy

8. listopadu 2016 v 22:13 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17Podzimní barvy pořád hrají prim, a tak i tvoření je stále dost podzimní. A jaký by to byl podzim bez stromů, bez tepla a vlny nebo třeba i bavlnek. Vždyť zachumlat se za podzimního dne do teplé deky a uvařit si dobrý čaj je prostě paráda.
Na tvořeníčku jsme se taky docela zachumlali, a to do bavlnek.
Právě pomocí vlny a bavlnek jsme dnes tvořili a vytvořili jsme krásné podzimní obrázky.
Postup je docela snadný, nejprve jsme si ze čtvrtky vystřihli korunu stromu a kmen. Ty jsme omotávali barevnými přízemi, a potom nalepili na čtvrtky.
Celý obrázek jsme opět doladili pomocí přízí a to tak, že jsme natřeli části čtvrtky lepidlem a pak do nich bavlnky naskládali nebo nahňahňali ;-). Tím pak vznikl trávník, květiny, slunce, mraky, ale mohla by tak nad stromy přeletět třeba i raketa :o).
Děti si tímto způsobem procvičily motoriku a vyzkoušely zase jinou metodu, jak tvořit. A já se zase učím pracovat s větší skupinou výtvarníků s širokým věkovým rozpětím :o). Je to prostě škola pro všechny a všechny nás to také baví.
Tak musím poděkovat všem, kdo za mnou na výtvarku chodí. Jak dětem, které jsou moc a moc šikovné, tak i rodičům, kteří jsou ochotni se se mnou toho mumraje zúčastnit.

MOC DÍK!!!!

Pastelkovníky

4. listopadu 2016 v 22:37 | Káťa |  Káťa tvoří

Třikrát sláva, zase jeden úkol je splněn!!!


Šití mě jde pořád hrozně pomalu, hlavně donutit se zasednou ke stroji. Pak, když už tam sedím a dostanu se do tempa tak to jde docela od ruky. Asi bych potřebovala pevnější termíny než "až budeš mít čas". :o)

Pastelkovníky jsou pro Nunyho kolegyni. Tedy pro její dva super skřítky. Jeden princeznovský a druhý námořnický, ale ve stejném duchu. Vždyť jsou to sourozenci, tak ať jim to ladí!!!

Lucerničky

1. listopadu 2016 v 21:12 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17Lucerničky jsou pro začátek listopadu asi to nej. Stmívat se začalo ze dne na den o hodinu dřív, a ještě k tomu dušičky a tak…..
A tyhle super efektní podzimní lucerničky zvládne fakt každý. Vždyť i nám šla práce hezky od ruky.
Nebylo potřeba nic než listí (které jsem dopředu vylisovala mezi knihami), lepidlo a skleničku od přesnídávky.
Pak už je to rychlovka. Nejprve jsme celou skleničku natřeli lepidlem pak nalepili list a zase přetřeli lepidlem (jako při dekupáži), a tak pořád, dokud nejsou listy všude. Protože to šlo opravdu rychle někteří stihli ještě podzimní obrázek, anebo si udělali lucerniček víc.Tentokrát nám zbyl čas i na opičí dráhu!