Říjen 2016

Na šminky

26. října 2016 v 21:52 | Káťa |  Chcete mě?

Taštičky třeba na šminky jsem ušila tak nějak navíc. Pořebovala jsem jednu jako dárek a nemohla jsem se rozhodnout jaká kombinace látek je ta nej.
Jedna z nich je už darovaná, ale zbylé jsou volné.
Tak snad si brzy najdou svou majitelku. ;o)

Ryze podzimní

25. října 2016 v 21:10 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Ryze podzimní a ryze přírodní to dneska na tvoření bylo.
Vyráběli jsme věnečky (původně to měly být lapače snů) z březovích větviček ozdobené podzimním závěsy z bobulí, kaštanů, žaludů a listí.
Na březovích větvičkách je skvělé to, že se krásně tvarují a není třeba žádný drát na to, aby se z nich umotal věnec. Stačí jen udělat kolečko a pak omotávat a omotávat další větve, dokud nejste spokojeni. Takže to zvládnou i menší děti. Těm úplně nejmenším jsem musela sice trošičku pomoci, ale školáci to už zvládali slušně.
Já si tak loni dělala vánoční výzdobu a bylo to opravdu "hodně muziky za minimum času"


No a zdobení je už na každém. My jsme jen na šňůrku navlékli podzimní plody a listí a bylo hotovo. Jednoduché a efektní. Jen trochu trpělivosti mít děti musely. To víte občas nějaká bobulka praskne, jindy se protrhne list, ale i to je škola!

Teambuilding2016

20. října 2016 v 10:41 | Káťa |  Výlety

O víkendu jsme společnými silami utužovali kolektiv v Nunyho práci.
Byli jsme s jeho kolegy a kolegyněmi a jejich rodinami ve Vysoké Lípě a společně jsme trochu ochutnali krás Českého Švýcarska.
Ochutnávali jsme opravdu jen decentně, jelikož večer se ochutnávalo jinak :o) a bylo třeba i dost odpočívat.
Ale i děti ti si to dost užili, večer řádění do pozdních hodin venku s baterkami a minimálním dohledem rodičů. Přes den třeba zrovna v Dolském mlýně, který byl od tud pouhý 1,5km a i tak mě bolely nohy ještě dva dny. To víte není kilometr jako kilometr a kilometr s Bětou v nosítku ve strmém stoupání/klesání náročným terénem na to trénovaná opravdu nejsem :o)
Každopádně po této akci vím, že v Českém Švýcarsku nejsme naposledy a podzim je parádní doba, pro poznávaní krás naší vlasti. To víte ty barvy, ty barvy…

UFO

18. října 2016 v 21:19 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Dnes přiletělo UFO!
Jojo, čas letí jak blázen a je tu zase úterý a opět tvořivý příspěvek.
Jak už jsem psala dnes jsme vyráběli UFO s létajícím talířem.
Na tvoření jsme použili jak jinak než oblíbené papírové talířky, a to hned dva a k tomu průhledný kelímek, kousek barevné čtvrtky a hromadu ozdob. O lepidle a nůžkách snad ani nemusím psát.
Jak na to je asi také jasné, snad jen že kelímek jsme přilepili pomocí univerzálního lepidla, které je i na plast, ale zase déle zasychá a provázek na zavěšení jsme raději přivázali na bocích talíře. Jestli by přilepený kelímek unesl dva talíře s ozdobami fakt netuším.

Jestli se nám dílo povedlo si posuďte už sami.

Sovy

11. října 2016 v 21:24 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17


Je úterý večer, a tak je zase čas sepsat, co jsme to dnes na výtvarce tvořili.

Když jsem vymýšlela program na podzim, měla jsem dojem, že v tuto dobu jsou už stromy plny barevného listí a oni jsou přitom pořád zelený, tedy alespoň v Polabí. Přesto se už v přírodě dá nějaké to barevno najít, a tak jsme se mohli pustit do prvního opravdu podzimního vyrábění.

Vytvářeli jsme totiž sovy z podzimního listí.
Nejprve to sice vypadalo, že malujeme velikonoční vajíčka. To proto, že tělo naší sovy dost vajíčko připomíná, a ještě k tomu jsme na jeho ozdobení použili techniku voskové batiky.
To určitě každý znáte. Nejdříve se něco (u nás peří sovy) namaluje svíčkou a pak se to přetře vodovkami. Pro děti je to takové malé kouzlo. :o)
Ale pak už se naše "vajíčka" překouzlila na krásné sovy. Stačilo přidat veliké oči, a aby byly podzimní, tak zobák, křídla apod. byly z barevných listů.


Takto krásné sovy se nám povedly a děti na ně byly opravdu pyšné. Jen škoda, že jsem zase nestihla vyfotit všechny.
Je nás prostě hodně, za což jsem samozřejmě MOC RÁDA, a tak jsem tak trochu na roztrhání.

Ruční papír

4. října 2016 v 21:18 | Káťa |  Tvořeníčko2016/17

Tak a je to tu. Zase po prázdninách začala výtvarka.
Na rozjezd jsem si vybrala něco lehčího a ověřeného a pustili jsme se do výroby ručního papíru.
Nejdříve jsem u pravidelné svačinky popovídala o tom, jak se dělá opravdický papír. Až mě překvapilo, jak moje slova někteří hltali (snad víc než svačinu).


Potom jsme se pustili do výroby toho našeho papíru. Nejdříve jsme trhali novinový papír, a protože nás bylo opravdu (až jsem z toho byla v šoku) hodně tak i natrhaného papíru byla pěkná hromádka.Následovalo máčení a mixování se škrobem. Bohužel to ale můj mixér nevydržel a tak nakonec rozcupovaly děti papír i ručně (a ono to fakt šlo) :o).A pak už jen patláma matláma na utěrkách a ručnících ten svůj kousek papíru. Matlali jsme ručně, i pomocí válečku přes utěrku.
Nakonec si každý ozdobil papír kvítím dle své fantazie a přesunul na papírový talířek pro transport domů.
Výsledek se každému líbil, jen je škoda, že v tom fofru jsem toho nestihla více vyfotit.

Děti si patlání opravdu užily a my si pak užili parádní úklid. Ještě, že jsem tam na to nebyla sama (díky Evi) to bych tam byla asi ještě teď.

Příště nás čeká tvoření z podzimního listí, tak uvidíme, jaký zas bude mumraj. Doufám, že se Bětka aklimatizuje rychleji a já budu mí o trochu více volnější ruce :o).

Bunkr

3. října 2016 v 10:02 | Káťa |  Nuny tvoří

Včera byl den architektury a konaly se různé exkurze a prohlídky. Dneska tu mám jednu exkurzy z naší zahrady.

Toto je hlavní Nunyho tvorba letošního léta. Párkrát jsem se už o něm zmínila, ale pořád nějak nedošlo na pořádnou prezentaci. Tak tady je.

Můžete obhlížet zvenčí a obdivovat jeho tvar ne náhodou připomínající posed. Parádní klouzačka, po které jste v mžiku venku je dokonce opatřená posuvnými dveřmi. A na oknech jsou i okenice, protože zavřít se do bunkru je nutná nutnost.


Ale jaká by to byla exkurze, kdybychom neotevřeli brány a nepustili vás i dovnitř.
Vybavení je na bunkr docela obstojné. Vyřazená postýlka z Okenské školky slouží k sezení i k odpočinku. Na poklady tu máme vojenský kufr po mém dědovi a krabice od plenek plná "stříleček" tu má také své čestné místo. Když se tohle všechno vystěhuje ven a nanosí se matrace a spacáky, tak se tu kluci i vyspí :o).


Výhled také stojí za to. Přes klouzačku je vidět rovnou do zahrady a dvěma okny je krásný přehled o dění na ulici.

A abych nezapomněla, bunkr je dokonce vybaven vlastním zdrojem elektrické energie. Má totiž solární panel, který je napojen na baterii, a tak se dá uvnitř svítit a dokonce tu je i nabíječka na můj starý telefon, který mají kluci jako foťák a přehrávač hudby :o)Takže když je hezky, tak to u nás vypadá i takto. :o)