Květen 2014

Oblázky

27. května 2014 v 21:30 | Káťa |  Tvořeníčko 2013/14
Zase úterý a zase tvoření. Poslední dobou to vypadá, že ani nic jiného nedělám. :o) (Dělám, jen to není k focení, zahrada a zahrada… jo a taky Kuba a Máťa…malinko nestíhám tak jak bych chtěla). Ale dosti fňukání v závorkách a zpět k tvořeníčku.

Dneska jsme malovali na kamínky inspirace z pinterestu je spíš pro pokochání, ale naše výtvory byly také krásné (jak jinak, že?)

S materiálem to nebylo nijak složité: oblázky, tempery a lak na vlasy.


Postup je taky super nejjednodušší (ale pro pořádek):o). Kamínky pomalovat dle svých představ, a když tempery zaschnou přelakovat lakem na vlasy.

Dnešní účast na tvoření byla super extra obr velká a tak jsem toho moc nenafotila (vůbec to nebylo proto, že jsem si nevzala foťák). Tak omluvte kvalitu dnešní fotodokumentace.


Nálady

20. května 2014 v 21:19 | Káťa |  Tvořeníčko 2013/14
Dnešní tvoření bylo ve znamení nálad. Vytvářeli jsme tak trochu náladového panáčka. Inspiraci jsem zase objevila na pinterestu.

Co bylo potřeba? Rulička od toaletního papíru, rulička o menším průměru než od toaletního papíru, kartonové kolečko, bílý papír, barevný papír, lepidlo a fixy.


Na kartonové kolečko, jsme herkulesem přilepili užší ruličku. Byla z dost silného papíru a tak stačilo jen napatlat lepidlo na čelo a připlácnou na kolečko (kolečko má o kus větší průměr než toaleťáková rulička).

Raznicí jsme vystřihli tři bílá kolečka a na ně nakreslili tři obličeje s různými náladami. Obličeje jsme nalepili dokola na menší ruličku k horní hraně.

Toaleťákovou ruličku jsme polepili barevným papírem a ve výšce obličejů na druhé ruličce vystřihli kruhovou díru tak, aby při navlečení ruličky na užší byl vidět celý obličej. (Doporučuji stříhat malými nůžtičkami třeba od šití). Potom jsme dokreslili tělo a vlasy.

Už jenom navléknou jednu ruličku na druhou a náladový panáček je tu.
Nejkrásnější

15. května 2014 v 10:36 | Káťa |  Zahrada

Nejkrásnější …

Nejkrásnější hrníčky. Včera je Matýsek pomaloval barvami na porcelán. Něco docela sám, něco s mou spoluprací, ale vše s nadšením a zaujetím pro věc. Doma byly připraveny už dlooooouho, ale pořád se nám nedostávalo času. To víte, najít čas, náladu a k tomu ještě musí Kubík spát. Ale povedlo se.


Nejkrásnější…

To bude určitě jednou naše zahrada. Moc si jí užívám, i když mi zabírá spoustu času a ještě více času by potřebovala. Teď se raduji zeleninovou zahrádkou, ze které jsme už sklidili první várku ředkviček a saláty a špenát se už také tváří hodný snědení. Hrášek se táhne do výšky a tak se u nás netrpělivě vyhlížejí lusky. Včera jsme s Kubou zasadili novou várku kytek a dokonce i keřů. Radost mi dělají rozkvetlá pivoňka, co kvete letos poprvé, i azalka, pomněnky a mateřídouška. Z rebarbory byly už dva koláče a dokonce nám začínají zrát měsíční jahůdky. Také nám na zahradě záčíná růst zahradní domek. Jednou o tom napíšu, slibuji.

Miluju tohle jarní těšení a kochání se!

Náhrdelníky

13. května 2014 v 22:04 | Káťa |  Tvořeníčko 2013/14
Tak trochu opožděný dárek ke dni matek, anebo prostě jen paráda pro parádivé princezny či indiánský náhrdelník pro malé indiány. To všechno by mohl být dnešní výrobek z tvořeníčka.

Dneska jsme vyráběli náhrdelníky a hned dva druhy. Jeden těstovinový a druhý papírový.


Začali jsme těstovinovým. Co jsme potřebovali? Těstoviny (penne), tempery, stužku, špejle, misku jako oporu pro špejle.

Jak na to? Nejprve jsme pár kousků penne navlékli na špejly a položili na misku. A pak už jen patláma matláma, natřeli jsme těstoviny temperami. Po zaschnutí jsme je navlékli na stužku.


Pro papírové náhrdelníky jsme potřebovali barevné čtvrtky, kruhové raznice, lepidlo, stužky a případně pastelky, fixy nebo jiné zdobení.

Vystříhali jsme kroužky. Mezi dva kroužky jsme vložili stužku a slepili. Záleželo pak na každém, jak papírové korálky ozdobí a kolik jich na náhrdelníku bude mít.


A tady už je výsledek.

Jak na kormidlo a páku pohonu

11. května 2014 v 23:11 | Nuny |  Nuny tvoří
Tak si představte, že jsem dostal email, zda bych nemohl trochu rozepsat výrobu kormidla pro kluky do domečku. Udělal jsem proto pár fotek, na kterých krátce popíšu jak na to.

1) Kormidlo

Kormidlo jsem vyrobil ze smrkové spárovky 18mm, kterou jsem koupil někde v Hornbachu. Nejdříve jsem vyřízl dva kruhy o průměru 100mm a pak dvě mezikruží o průměru 280mm. Kvůli pevnosti jsem je slepil tak, aby orientace vláken ve spárovce byly na sebo o kolmo orientovány.


Jako madla jsem použil smrkovou kulatinu o průměru 18mm a nařezal jsem ji na šest ca. 160mm dlouhých kusů. Nejtěžší věc bez pořádného vybavení byla asi svrtat oba slepéné kusy souose po 60° dohromady? Použijsem na to provizorní vrtací přípravek vyrobený z prkna a několika hřebíků, pomocí kterých jsem fixoval kolmost vrtačky vůci kruhům. (bohužel od přípravku nemám žádnou fotku)


Pro ozdobení kormidla jsem použil sedlářské hřebíky a uzavřenou matici pro finální smontování.
Matici jsem zajistil malým šroubkem do dřeva se zápustnou hlavou.


Celé kormidlo drží na stejné kulatině 18mm, která je zalepena do dřevěného kolečka. To je pak na zdi přimontováno na třech hmoždinkách. Aby kormidlo nebylo úplně na zdi a děti si neodřely ruce, použil jsem ještě jedno distanční kolečko a filcovou podložku. Podložka je tam proto, aby tření při otáčení bylo rovnoměrné.


2) Páka pohonu

Páka pohonu je vyrobena ze smrkového prkna o tloušťce 18mm. Nejdříve jsem vyříznul dvě kolečka o průměru 160mm a taky samotnou páku.


Spodní a horní kolečko je svrtáno dohromaty na třech místech. Dvě díry (8-10mm) jsou pro dřevěné kolíky a na horním kolečku nejsou skrz. Do spodního kolečka jsem dal zezadu vratový šroub, a pak jsem ho přišrouboval na dvě hmoždinky na zeď. Pro vytvoření popisů na horním kolečků jsem použil odporovou páječku. Rukojeť na páce jsem vysoustruži ve vrtačce pomocí dláta.


Horní kolečko vypadá asi takto a matice na obrázku slouží pro celkové stažení. Opět je dobré pro zrovnoměrnění tření vložit mezi páku a horní kolečko filzovou podložku.


Na závěr přidávám fotku, co jsem použil za nářadí:
- frézku na dřevo pro úpravu hran
- vrtačku ve stojánku
- kopinaté vrtáky, nebo vrtáky do dřeva (pr. 10,18) - podle použitých kulatin
- svorky pro lepení
- lepidlo na dřevo
- tužka, pravítko, kružítko, smirkovou houbičku
- kmitací pilu a pilový list na rádiusy
- odporová hrotová páječka na popisy (není na fotce)


A to je asi všechno. Doufám, že tento návod trochu pomůže.

Nuny

Indiááááníííí

6. května 2014 v 22:23 | Káťa |  Tvořeníčko 2013/14
Léto se blíží, a indiáni budou mít pré a tak jsme si zopákli výrobu indiánských čelenek, které jsem s dětmi dělala už na svém prvním tvořivém kurzu.

Co se materiálu týče tak jsme potřebovali: proužek z lepenky, tempery, gumu, sešívačku, barevné papíry a špejle. A ti co se pustili i do totemu tak využili i papírovou trubku, papír a voskovky.


Nejdřív jsme pomalovali proužek lepenky temperami.


Pak jsme začali vyrábět peříčka. Mezi dva stejné pruhy barevného papíru jsme přilepili špejly. Potom jsme vystřihli tvar peříčka a poté po stranách nastříhali na malé proužky. Potom jsme pírka papírová i ty opravdivá přilepili na proužek lepenky. Na přilepení jsme použili izolepu, ale nakonec jsme to ještě pojistili sešívačkou. Nakonec jsme na oba konce lepenky přicvakli sešívačkou širokou gumu, aby čelenka dobře držela na hlavě.


Totem je jednoduchý. Na papír jsme namalovali hlavu, tu pak vystřihli a nalepili na papírovou trubku. Určitě by šlo i nějak ozdobit trubku, ale na to už nebyl čas.


A tak to našim Indiánům slušelo.